OBSZARY DZIAŁANIA
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia
Kancelaria reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych mających za przedmiot ocenę oddziaływania planowego przedsięwzięcia na środowisko oraz na obszar Natura 2000. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia stanowi wstępny etap do pozyskania pozwolenia na budowę, pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czy też pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest konieczne w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, lub przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
SKONTAKTUJ SIĘ
UMÓW SPOTKANIE
Skontaktuj się z nami aby nasi prawnicy mogli zapoznać się z Twoją sprawą.
Kiedy wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia?
Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:
- przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
- przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Szczegółowa klasyfikacja przedsięwzięć mogących zawsze, albo tylko potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko znajduje się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest swego rodzaju prejudykatem dla dalszych decyzji administracyjnych wymaganych w procesie inwestycyjnym, i tak decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wydawana przed uzyskaniem m.in.:
- decyzji o pozwoleniu na budowę,
- decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego;
- decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych;
- decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- decyzji o ustaleniu lokalizacji przedsięwzięcia;
- pozwolenia wodnoprawnego na regulację wód;
- pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych;
- pozwolenia wodnoprawnego na wydobywanie z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów.
Czym jest karta informacyjna przedsięwzięcia (KIP)?
Zasadniczo w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestor powinien przedstawić raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Karta informacyjna przedsięwzięcia jest natomiast składana wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku gdy planowane przedsięwzięcie należy do grupy tych które zawsze znacząco mogą oddziaływać na środowisko, ale inwestor a priori wystąpił o ustalenie zakresu raportu.
Kartę informacyjną przedsięwzięcia załącza się także do wniosku o wydanie decyzji ustalającej środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Ocena oddziaływania na środowisko
Wydanie decyzji środowiskowej często jest poprzedzone oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko określa się, analizuje oraz ocenia m.in. bezpośredni i pośredni wpływ danego przedsięwzięcia na:
- środowisko oraz ludność, w tym zdrowie i warunki życia ludzi,
- dobra materialne,
- zabytki,
- krajobraz, w tym krajobraz kulturowy,
- dostępność do złóż kopalin;
Ponadto, przeprowadza się analizę ryzyka wystąpienia poważnych awarii oraz katastrof naturalnych i budowlanych. Weryfikuje się także możliwości oraz sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.